Články

Komíny jako součást bydlení od pradávna

Již v dávných dobách, kdy si lidé přinesli do svých prvních obydlí oheň, aby se ohřáli a mohli upravit potraviny, museli zajistit kouři cestu ven, aby se neudusili. Začali vymýšlet různé konstrukce. Komíny byly hliněné, vyzdívané z cihel nebo kamenné. Postupem času lidé přišli na to, že průřez a výška komínu je závislá na velikosti ohniště nebo kamen. S vývojem kamen a topení vůbec se vyvíjely i komíny. S příchodem nových zdících materiálů, tvárnic a velkoplošných bloků typu Poroterm a Ytong se stalo zdění komínů z klasických cihel příliš složité, zdlouhavé a pracné. Tak bylo klasické zdivo u komínů nahrazeno tvárnicemi a místo vymaltování průduchů jsou v komíně šamotové trubky

Komínový systém se postupně zdokonalil a vyvinul v moderní, lehký a trvanlivý. Komínový systém je stavebnice, která se snadno a rychle montuje. Komínové tvárnice jsou přesné bloky, které se lepí na tenkou vrstvu flexibilního lepidla. Vnitřní šamotový kouřovod z trubek se pohodlně skládá na sebe na lepidlo na šamot do minerální izolace. Kouřovod obsahuje také odbočku kolmou nebo šikmou a vybírací tvarovku.

 Komín má systém zadního odvětrávání, to je, že podél izolace ze shora dolů proudí vzduch, který je nasáván mezi krycím konusem a betonovou krycí deskou a vychází ven ventilační mřížkou, umístěnou nad patou komínu. Tímto způsobem odejde vlhkost z izolace a prostoru vnitřní části komínu mezi šamotovou vložkou a tvárnicí. Izolace uvnitř komínu tak není vlhká a nenapadá ji hniloba.

Komínový systém PrimaKOMÍN je z lehčených tvárnic, takže celková hmotnost komínu je nižší než jedna plná knihovna. Komín je jednoprůduchový nebo dvojprůduchový, certifikovaný pro tuhá paliva, plyn i topný olej. Pokud plánujete kondenzační kotel, tvárnice jsou vybaveny speciálním systémem odkouření včetně koncentrických tvarovek pro připojení spotřebiče do komína. Pro příznivce lícové cihly máme řešení. Naše pohledové nadstřešní tvarovky jsou od cihel k nerozeznání. Lícová část je červená, tmavě oranžová nebo hnědá a spáry šedé.

PrimaKOMÍNem bude prima topení

Rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy a poradíme na telefonu 734 104 501 nebo 724 857 594.

Doprava je zdarma po celé ČR a záruka 30 let.

www.primakomin.cz

 PR článek Primakomín oprava